Gránátalmafa

A gránátalmafa a mitológia szerint Aphroditének, Zeusz feleségének köszönhető. Ő maga ültette Ciprus szigetén az első gránátalmát, mely a sziget fő nevezetessége lett. Aphrodité volt a termékenység, nőiesség és hűség istennője. Neki szentelték a termést, mivel nagyon sok mag fejlődik benne, a termékenységet szimbolizálva. Eme csodálatos jelentéstartalom birtokában ki ne szeretne egy ilyen csodálatos múlttal rendelkező növényt a kertjébe?!
Közelebbről megnézve egy igazán vonzó lombhullató cserjéről vagy kis fáról beszélünk. Egyszerre dísznövény és gyümölcstermő bokor is. Esztétikai értékét növelik a váltakozó színű levelek, a gyönyörű narancsvörös, trombita alakú, fodros virágok és a piros gyümölcsök. Legnagyobb vonzereje mégis különleges termésében rejlik mind megjelenésében, mind tartalmában. A bogyóból kellemes ízű italt készítenek. Jótékony hatásait tapasztalati eredmények bizonyítják. Kiemelkedő antioxidáns és gyulladásgátló hatása, rák, szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, bakteriális fertőzések területén elért pozitív eredmények. A gránátalma leve és a magból nyert olaj kivételes hatással van az öregedés ellen, harcot vív a szabadgyökökkel. Jó hatással van a fogakra, véd a fogszuvasodás ellen.
A növény rendkívül szívós, hosszú élettartamú. Sokféle talajon megél, legyen az homokos, agyagos vagy savanyú. Akár két méterre is megnőhet, és bár itthon a szélsőséges időjárás miatt ritkán hoz termést, mégis érdemes vele próbálkozni, hisz páratlan látványban lehet részünk. A teltvirágú fajták ritkán termékenyülnek meg, azonban a szimpla virágúak nagyobb mértékben. Számos fajtája van, változatos virágú, nagyobb termetű és törpe fajták is. Termeszthető dézsában is a teraszon, ilyenkor télire helyezzük fagymentes helyre, pincébe, garázsba, kerti növényeket takarással védjük.

Punica Granatum ’Legrelliae’ (Cirmos virágú) (Jelenleg nem kapható!)

Punica Granatum ’Legrelliae’ - Cirmos virágú gránátalmafa
Földlabdás: - Ft

Konténeres: - Ft
Gyümölcs jellemzői:
Ékessége gömb alakú gyümölcse, mely akár 12 cm átmérőjű is lehet, héja sárga-barna színű, bőrszerű, tele ropogós magvakkal, minden egyes mag hártyaszerűen beburkolva.

Növény jellemzői:
Dísz- és ehető termésű cserje egész nyáron virító dupla fodros virágokkal. Védett előkertek, télikertek, nyári teraszok dísze.
- magassága: 2-3 méter magas cserje
- alakja: felfelé törő, sűrű ágú növény
- színe: levelei rendszerint keresztben átellenesek, vagy a rövid hajtásokon csomókban helyezkednek el, kihajtáskor vöröses, később fényes világoszöld színűek
- növekedése: egyes években késő tavaszi fagyok kurtíthatják fejlődését, ilyenkor előfordul, hogy kimarad az éves virágzás
- virágzási idő: júliustól szeptemberig gyönyörködhetünk pompás virágaiban, teltvirágú, lazacrózsaszín virágain a szirmok széle sárgásfehér

Érési ideje: október hónapban

Porzói: a virágok önbeporzók, de kölcsönös beporzással javul a termékenység

Termőhely igény: Védett, meleg fekvésbe telepítsük vagy konténeres példány esetén, fagymentes helyen teleltessünk. Némileg szárazságtűrő, tökéletes számára a kert legmelegebb pontja.
- talajigény: humuszos, laza, meszes talajt kedvel
- vízigény: szárazságtűrő, azonban öntözött talajon optimálisabbak a feltételek a gyümölcstermeléshez
- fényigény: a virág és gyümölcsképzés miatt teljes napot kíván
- tápanyag-utánpótlás: a gyümölcs minőségét és a növény állapotát nitrogén műtrágyával javíthatjuk