Naspolya fa

A naspolya fa kistermetű fácska vagy nagyobb bokor, mely kettős hasznosítású. Mindenképp ültessünk egy ilyen fát kertünkbe. Egyrészt mert gyümölcstermő növény, másrészt nagyon szép díszcserje, mely májusban fehér virágaival örvendeztet meg bennünket.
Kevés rutinnal rendelkező kertbarátok is sikerüket lelhetik benne, hiszen ez fa nem igényel különösebb törődést, jól bírja a hideget, a tavaszi fagyokat, és a kártevők sem nagyon támadják.
A naspolya frissen leszedve kemény, élvezhetetlen. Íze akkor válik élvezhetővé, ha egyszer vagy kétszer megcsípi a dér, melynek hatására meglágyul, és édesebb lesz. Így válik hideg téli esték kedvelt gyümölcsévé. Szüretelési ideje október vége, november eleje.
Gyógynövényként is tekinthetünk rá, mert nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, tápanyagokat, különösen tápláló gyümölcs. Az almatermésűek között C-vitaminban ez a fura gyümölcs a leggazdagabb. Erős antioxidáns hatása miatt serkenti természetes védekező rendszerünket.
És hogy milyen különlegességeket készíthetünk belőle? Párolva süteményekhez adhatjuk, lekvár, zselé vagy gyümölcslé, sőt naspolyasajt és naspolyabor is készíthető belőle. Kifejezetten dekoratív gyümölcs, ezáltal gyümölcstálak pompás dísze lehet, akár a karácsonyfára fel lehet függeszteni. Az egyes naspolya fa fajtáknál rövid utalást lát a permetezésre, metszésre, de a gyümölcsfák metszése és a gyümölcsfák permetezése témakörökben a linkre kattintva részletesebb információt kaphat.
A szabadgyökerű növények október második felétől kaphatók! Áraink az Áfá-t tartalmazzák!

Fajták

Hollandi óriás

Hollandi óriás naspolya fa
Szabadgyökerű: 3.000 Ft

Konténeres: 9.900 Ft
Gyümölcs jellemzői:
igen nagy, a csésze és a kocsány felől erősen lapított gömb alakú, tömege kb. 50 g, héja világosbarna, a napos oldalán pirosas bemosással, húsa enyhén leves, szemcsés, magvai nagyok, szélesek, vastagok

Ültetési ideje:
- szabadgyökerű gyümölcsfa március-április, illetve október-november
- konténeres gyümölcsfa márciustól novemberig

Növény jellemzői:
középnagy fa,szétterülő, középerős növekedés, vesszői vastagok, hullámos-ívesek, gyengén ágazódnak el, levelei igen nagyok, élénkzöldek, lehajlók, szép sűrű lombozatot képez

Érési ideje: november közepe, vége (januárig fogyasztható)

Porzói: öntermékeny

Permetezése:
betegségre nem fogékony, téli lemosó permetezéssel a betegségek nagy része megelőzhető, január-február hónapban történjen

Metszése:
első évben törzsmagasság beállítása, következő években a felnyurgult ágak visszametszése, sérült, száraz ágak tőből eltávolítása elengedhetetlen megelőzve a tűzelhalást

friss fogyasztás, lekvár, sajt, szószok

Szentesi rózsa (Jelenleg nem kapható!)

Szentesi rózsa naspolya fa
Szabadgyökerű: - Ft

Konténeres: - Ft
Gyümölcs jellemzői:
nagyon mutatós, szabályos körte alakú, a csészeüreg közelében a legszélesebb, onnan kúposan keskenyedik a kocsány felé, tömege kb. 20-30 g, héja zöldes- vagy sárgásbarna, megérve szürkésbarna, enyhén molyhos, magvai kicsik, megnyúltak, nagyon finom zamatú

Ültetési ideje:
- szabadgyökerű gyümölcsfa március-április, illetve október-november
- konténeres gyümölcsfa márciustól novemberig

Növény jellemzői:
középerő növekedés, kissé széthajló, laza korona, vesszői vékonyak, egyenesek, levelei kicsik, csavarodottak, a levélnyél rövid, pálhalevelei nagyok

Érési ideje: október végétől decemberig fogyasztható

Porzói: öntermékeny