Savanyú föld

Savanyú föld nélkül nem lesz szép a rododendronod! Ugye gyakran halljuk, olvassuk ezt? De mi az a savanyú föld? A talaj pH értéke nagyon fontos a kert életében, mert alapvetően meghatározza a növények gyarapodását, tápanyag felvevő képességét. Savanyú kémhatású talaj előfordulása hazánkban viszonylag ritka, ezért különböző módokon kell biztosítanunk a föld savas pH értékét, ha ragaszkodunk kedvenc növényeinkhez. Bizonyos bokrok, fák kizárólag savanyú közegben díszítenek szépen, ennek híján fejlődésük megreked, tápanyag hiánnyal küzdenek, állapotuk folyamatosan leromlik. Savanyú termesztő közeget kívánó növényeket 2 féleképp nevelhetünk. Az egyik a szabadföldi ültetés, miszerint az ültetőgödör földjét 100 %-osan kicseréljük savanyú földre (savanyú tőzeg), ez lesz a növény új táptalaja. Ez az eljárás nem végleges, a talaj átmosódása miatt időközönként pótolni kell a savanyú földet, ugyanakkor fenyőkéreggel, fenyőtűlevéllel is fokozhatjuk a savanyú hatást. A másik az edényes / cserepes nevelés, ebben az esetben a megvásárolt növényt egy nagyobb edénybe ültetjük át, természetesen 'A' típusú földet helyezve a cserépbe. Ezzel a módszerrel garantált a siker, nincs meg a talaj átmosódás veszélye, mint a szabadföldi ültetésnél. A cserepes növény talaja teljes mértékben savas kémhatású marad, könnyen mozgatható, ha túl napos vagy árnyékos számára a hely, valamint az öntözését is jobban kézben tudjuk tartani. Nyilvánvalóan van mód házi talajsavanyításra is, azonban hatékonysága bizonytalan, emellett ártalmas lehet a talajra.
Összefoglalva, nem kell lemondanunk kedvenc növényeinkről, picivel több munkát és időt kell csupán belefektetni, és ezek a különleges növények is kertünk díszítő elemei lehetnek. Ültetés előtt érdemes tájékozódni a növények tulajdonságairól, beleértve a talajigényeiket is a tökéletes eredmény érdekében.

'A' típusú virágföld (Florasca)

Savanyú föld - 'A' típusú virágföld (Florasca)
20 liter: 1.900,- Ft
40 liter: 2.850,- Ft
Jellemzői:
Alapjában véve laza szerkezetű, tőzeg alapú föld, jó vízmegtartó képességgel, tápanyaggal dúsítva. Speciálisan a savanyú közeget igénylő növények számára lett kifejlesztve. A Florasca ’A’ típusú savanyú virágföld a Fertő-Hanság vidékéről származó tőzeg és az évek alatt komposztálódott szürkemarha trágya jótékony hatását egyesíti.
Bizonyos növények kifejezetten érzékenyek a mészre, ezek csak mészmentes, erősen savanyú talajon érzik jól magukat. Ide tartoznak a rododendron fajok, az áfonya, a hortenzia, ciklámen, a közkedvelt liliomfa. Ezen növények telepítésekor mindenképp használjunk savanyú talajt, pl. Florasca ’A’ típusú virágföldet (pH 4,5-5,5). A talaj hatására érik el megfelelő virágszínüket, kedvező fejlődésüket, bőséges terméshozamukat.

A savanyú talajon túl a talajsavanyítást elősegítő egyéb megoldások:

- savanyú tőzeg, fenyőkéreg, fenyők tűlevelei, házi praktikák (ecetes-vizes oldat, kávézacc)

Milyen probléma adódhat, ha nem kapják meg a növények a savanyú pH-jú talajt?

- hiánytünetek jelentkeznek, nem fejlődnek megfelelőképp, a növény csak vegetál
- a virágszínek nem lesznek megfelelőek, nincs termésberakódás, nem hoz termést

Összetétele:
tőzeg, szürkemarha komposzt, adalékanyagok saját összeállítása alapján

felhasználható a savanyú közeget igénylő növények számára: flamingó virág, szobafenyő, azalea és rododendron (havasszépe) fajták, áfonya fajok, hanga rózsa, begóniák, broméliák, kehelyvirág, papucsvirág, kamélia, ciklámen, hanga félék, hortenzia fajták, gloxinia, vitorlavirág, páfrányok

Kiszerelése: 20 liter, 50 liter